Veteriner Evi Size En Yakın Veteriner
Semih Sağışman  Paylaş        Semih Sağışman
Hoş Geldin IOS 11

Hoş Geldin IOS 11

Hoş Geldin IOS 11

Merakla beklediğim Ios 11’ i dün yükleyip Iphone 5s’ te incelememi yaptım. İlk olarak söylemeliyim ki, ya Tim Cook’ un gözleri aşırı derecede bozuldu ve yazılım ekibi ona özel olarak bu sürümü çıkarttı ya da apple BOLD yazıyı keşfetti. Bütün başlıklar gözümüze batarcasına iri yazılmış. Okuyucu dikkatine: bu inceleme tamamen son kullanıcı gözüyle amatörce inceleme sonucu yazılmıştır. Çok detaylı teknik bilgiler beklentisi içinde olmayın. 

bold.jpg

Genel anlamda çok başarılı bir işletim sistemi olmuş diyebilirim. Apple yine kalitesini ortaya koymuş. Ancak şimdiden uyarayım kurcalama merakınız ve sabrınız yoksa sakın Ios 11 beta 1’ i kurmayın çünkü daha yolun çok başında olan beta1 çok fazla bug içeriyor. Çileden çıkabilirsiniz.

Ios 11 kurulum ve version resimlerini eklemezsem olmaz.

ios_11_geliyor.PNG

     

ios_11.PNG

 

Kurulumdan sonra bizi kocaman rakamlı bir pin girişi ekranı karşılıyor

pin_giris.PNG

Alt İkonlar

Basit bir özellik olsa da ekranın altına eklediğiniz  “sık kullanılan ikonlar”ın da eskiden isimleri yazıyordu ama artık isimler yok.

Alt_ikonlar_isimli.JPG

     

alt_ikonlar_isimsiz.PNG

Denetim Masası

Ios 11’ deki en belirgin değişiklik denetim masasında olmuş.

Denetim_Masasi0.PNG

Eski halinden eser kalmayan denetim masasında neredeyse bütün kontrol butonlarını buraya ekleyebiliyorsunuz. Sol üstteki bağlantılar bölümüne basılı tuttuğunuzda bütün bağlantıları görebiliyorsunuz. Laf aramızda 5s de üzerine basılı tutunca açılınca 3d touch özelliğini yazılımsal olarak mı getirdiler acaba diye düşünmeden edemedim.

Denetim_Masasi2.PNG

     

Baglantilar.PNG

Ses denetimi ve ekran parlaklığını da ayrıca buradan hassas bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

DM_Light.PNG

     

DM_Ses.PNG

Beta 1’in iphone 5s teki en başarılı denetimi ise flash ışığını azaltıp - çoğaltmada olmuş. Görüntüde hiçbir şey yok ama ekranda yukarı aşağı hareket ettiğinizde ışık azalıp çoğalıyor. Umarım ileride bir şekil falan koyarlar. (bug)

DM_Flash.PNG

Yeni gelen “Araç Kullanırken Rahatsız Etme!” seçeneği ve “Ekran Kayıt” seçeneği çok işimize yarayacak gibi. Ancak sanıyorum beta1’ den kaynaklı bir sorun olsa gerek; “araç kullanırken rahatsız etme” özelliğini çalıştıramadım ama butonu var.

“Ekran kayıt” özelliğini ise yazımın en sonunda bulabilirsiniz. Bu arada söylemem gerekiyor, bu iki özelliği işletim sistemi içerisinde ayrıca bir program olarak göremedim. Sadece denetim masasında çıkıyor. Denetim masasını “Ayarlar” dan ihtiyacınıza göre şekillendirebiliyorsunuz.

Denetim_Masasi4.PNG

Appstore

Ios11 appstore da büyük değişikliğe gitmiş gibi görünüyor. Ana ekranda, Bugün, oyunlar, uygulamalar, güncellemeler ve ara seçenekleri ile karşımıza geliyor. Beta1 kaynaklı bir yazının ekrana sığmama sorunu burada da var.

Appstore.PNG

Ayarlar

Ayarlar menüsü içerisinde “Siri ve arama seçeneği” ilk dikkatimi çeken menü oldu çünkü özellikle araç kullanırken Siri’ yi çok fazla kullanıyorum. Siri artık “arama komutu önerileri” özelliği ile bütün uygulamalara erişebiliyor ve size önerilerde bulunuyor.

Ayarlar.PNG

Hemen altında göreceğiniz “Emergency SOS” menüsü bence çok başarılı olmuş. Daha önceden tanımladığınız Acil durumda aranacak kişileri eklerseniz şöyle bir senaryo ortaya çıkıyor; telefonunuz kapalı ve acil bir durum oluştu. Aç/kapa düğmesine 5 kere bastınız. Öncelikle 3 saniye boyunca şiddetli siren çalıyor ve 112 yi otomatik olarak arıyor. Onu kapatırsanız tekrar geri sayıyor ve bu defa acil durumda aranacak kişilere sms gönderiyor. Sms de Acil SOS kişi bilgisi, canlı konum bilgisi ile beraber acil arama yaptı uyarısı alıyorsunuz. Bu arada telefonda konum paylaşımını kapatmadığınız sürece canlı olarak anlık bilgi veriyor. İşi epeyce ciddiye almışlar diyebilirim.  

sos.PNG

Hesap Makinası ve Geri Sayım

Hesap makinasının düğmeleri yuvarlak olmuş başka bir değişiklik yok.

Hesap_Makinasi.PNG

Geri Sayımda ise saniye gelmiş. Artık daha hassas geri sayım yapabileceğiz.

geri_sayma.PNG

Ekran Görüntüsü Alma

Aç/kapa ve home tuşu ile aldığımız ekran görüntüleri artık sol altta bir süre ön izleme olarak duruyor. Eğer üzerine basarsanız karşınıza bir “Edit” penceresi açılıyor. Ekran görüntüsü üzerine değişik kalem ve renklerle çizim yapabiliyorsunuz. Ayrıca yazı yazma, imza atma ve büyüteci aynı ekranda kullanabiliyorsunuz. Bu özellik de çok kullanışlı olacak gibi duruyor. (ne yaptımsa sol alttaki ön izleme görüntüsünün görüntüsünü alamadım)

Ekran_Goruntusu.PNG

     

Ekran_Goruntusu2.PNG

     

Ekran_Goruntusu3.PNG

Itunes ve Appstore

Bu menüde ilginç bir seçenek dikkatimi çekti, “Kullanılmayan Uygulamalar”ı otomatik silme seçeneği. Detayı menüde yazıyor. Gerçekten açık olmalı mı olmamalı mı tartışılır.

Itunes.PNG

Dosyalar

Sonunda bu da oldu ve apple artık ios içerisinde dosyalama sistemini açtı. Burada dosyalarınızı icloud ya da telefonunuzda tutabiliyorsunuz. Onları değişik renklerde kategorilere ayırabiliyorsunuz ve en güzeli artık dosya kullanabiliyorsunuz.

Klasor.PNG

Notlar

Artık notlarınıza tablolar ekleyebiliyorsunuz. Yine değişik kalem uçları ve renkleri ile her yere yazabiliyorsunuz

Notlar.PNG

Hesaplar ve Parolalar

Ayarlar altındaki bu seçenekte bütün mail hesaplarınızı görebiliyorsunuz. Ayrıca en üstte uygulama ve web sitesi menüsü var. Parola menüsünü açtığınızda önce şifrenizi girmeniz gerekiyor ve daha sonra parola ekle seçeneği ile web adresi kullanıcı adı ve parola ekleyebiliyorsunuz. Ben şahsen bu sistemi hiçbir zaman sağlıklı bulamadım. Chrome, mozilla ve ie’ de de mevcut olan parola hatırlatmanın başkalarının eline geçmesinin çok mümkün olacağı düşüncesindeyim.

Parola.PNG

     

Parola2.PNG

Sistemi Kapat

Ayarlar – Genel menüsünün en altında bizi “Sistemi Kapat” butonu bekliyor. “Aç/kapa” ile aynı özelliğe sahip bu butona neden gereksinim duyacağımızı çözemedim.

Sistemi_Kapat.PNG

Takvim

Takvimdeki yenilikler çok kullanışlı görünüyor. Randevu saatinize göre trafik durumunu, toplu taşıma seçeneklerini göz önünde bulundurarak ne zaman yola çıkmanız gerektiğini size bildiriyor. Tabi bu ülkemiz için geçerli mi? Şu an için, hele ki developer beta1 serisinde sağlıklı çalışır mı bilmiyorum. Denedikten sonra ayrıca isterseniz yazabilirim. Güzel bir özellik ise, en sık uğradığınız yerlere göre size toplantı konumu önerebiliyormuş. ??? Kesinlikle denemek istiyorum.

Takvim.PNG

     

Takvim2.PNG

Siri

Şu an için Siri ile ilgili bu yazıda size söyleyebileceğim tek şey Ios10 için de geçerli

“tilki ne der” ve “beatbox yap”

Fazla bir özellik göremedim ama görürsem mutlaka özel olarak yazabilirim.

Son olarak yazımın başında yazdığım gibi ekran kayıt özelliği bence çok güzel bir uygulama. Ah bir de yerini bulsaydım daha güzel olacaktı; ama…. buraya video yükleyemediğim için youtube dan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/nMh8wK_wUps

Bu yazıma eklemediğim imessage ın yeni ve karmaşık özelliği dışında Ios11 bence gayet güzel olmuş. Daha fazla özellik eklenmiş ancak Ios11 in desteğinin son halkası olan iphone 5s kullanıcısı olarak telefonumun boyutundan çok memnunum. Steve Jobs ile aynı düşüncedeyim, kulağımda 43 numara tuvalet terliği tutar gibi kocaman ekranlı telefonlardan hoşlanmıyorum. Bundan sonra alacağım telefon Iphone SE olur herhalde. Artık merakla beklediğim bir sonraki tanıtımda iphone 5 boyutlarında yeni bir telefon modeli gelecek mi? Gerçi ios 11 deki yazıların ekrana sığamama sorununu görünce sanıyorum 5 serisi türünün son temsilcileri olacak. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Semih Sağışman
semih@sagisman.net


Bu haber 7,319 kez okundu

Etiketler: apple,ios11,iphone,

Paylaş       
Yorumlarınız bizim için önemli, lütfen yazınız

Medyabim Hazır Site