ServisSaglayici.com | Servis Sağlayıcı Bilgi Paylaşım Merkezi
 
Medyabim Datacenter ve İnternet Hizmetleri
     S.Sağlayıcı Haberleri          Türkiye'den Haberler   
 
   Dünya'dan Haberler   
 
   Teknoloji
 
   Web Tasarım
 
 
 
Semih SAĞIŞMAN 
   Paylaş      
 
Semih SAĞIŞMAN

Hoş Geldin IOS 11

Hoş Geldin IOS 11   

Hoş Geldin IOS 11

Merakla beklediğim Ios 11’ i dün yükleyip Iphone 5s’ te incelememi yaptım. İlk olarak söylemeliyim ki, ya Tim Cook’ un gözleri aşırı derecede bozuldu ve yazılım ekibi ona özel olarak bu sürümü çıkarttı ya da apple BOLD yazıyı keşfetti. Bütün başlıklar gözümüze batarcasına iri yazılmış. Okuyucu dikkatine: bu inceleme tamamen son kullanıcı gözüyle amatörce inceleme sonucu yazılmıştır. Çok detaylı teknik bilgiler beklentisi içinde olmayın. J

  bold.jpg

Genel anlamda çok başarılı bir işletim sistemi olmuş diyebilirim. Apple yine kalitesini ortaya koymuş. Ancak şimdiden uyarayım kurcalama merakınız ve sabrınız yoksa sakın Ios 11 beta 1’ i kurmayın çünkü daha yolun çok başında olan beta1 çok fazla bug içeriyor. Çileden çıkabilirsiniz.

Ios 11 kurulum ve version resimlerini eklemezsem olmaz.

ios_11_geliyor.PNG     ios_11.PNG

 

Kurulumdan sonra bizi kocaman rakamlı bir pin girişi ekranı karşılıyor

pin_giris.PNG

Alt İkonlar

Basit bir özellik olsa da ekranın altına eklediğiniz  “sık kullanılan ikonlar”ın da eskiden isimleri yazıyordu ama artık isimler yok.

 Alt_ikonlar_isimli.JPG     alt_ikonlar_isimsiz.PNG

Denetim Masası

Ios 11’ deki en belirgin değişiklik denetim masasında olmuş.

Denetim_Masasi0.PNG

Eski halinden eser kalmayan denetim masasında neredeyse bütün kontrol butonlarını buraya ekleyebiliyorsunuz. Sol üstteki bağlantılar bölümüne basılı tuttuğunuzda bütün bağlantıları görebiliyorsunuz. Laf aramızda 5s de üzerine basılı tutunca açılınca 3d touch özelliğini yazılımsal olarak mı getirdiler acaba diye düşünmeden edemedim.

Denetim_Masasi2.PNG     Baglantilar.PNG

Ses denetimi ve ekran parlaklığını da ayrıca buradan hassas bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

DM_Light.PNG     DM_Ses.PNG

Beta 1’in iphone 5s teki en başarılı denetimi ise flash ışığını azaltıp - çoğaltmada olmuş. Görüntüde hiçbir şey yok ama ekranda yukarı aşağı hareket ettiğinizde ışık azalıp çoğalıyor. Umarım ileride bir şekil falan koyarlar. (bug)

DM_Flash.PNG

Yeni gelen “Araç Kullanırken Rahatsız Etme!” seçeneği ve “Ekran Kayıt” seçeneği çok işimize yarayacak gibi. Ancak sanıyorum beta1’ den kaynaklı bir sorun olsa gerek; “araç kullanırken rahatsız etme” özelliğini çalıştıramadım ama butonu var.

“Ekran kayıt” özelliğini ise yazımın en sonunda bulabilirsiniz. Bu arada söylemem gerekiyor, bu iki özelliği işletim sistemi içerisinde ayrıca bir program olarak göremedim. Sadece denetim masasında çıkıyor. Denetim masasını “Ayarlar” dan ihtiyacınıza göre şekillendirebiliyorsunuz.

Denetim_Masasi4.PNG

Appstore

Ios11 appstore da büyük değişikliğe gitmiş gibi görünüyor. Ana ekranda, Bugün, oyunlar, uygulamalar, güncellemeler ve ara seçenekleri ile karşımıza geliyor. Beta1 kaynaklı bir yazının ekrana sığmama sorunu burada da var.

Appstore.PNG

Ayarlar

Ayarlar menüsü içerisinde “Siri ve arama seçeneği” ilk dikkatimi çeken menü oldu çünkü özellikle araç kullanırken Siri’ yi çok fazla kullanıyorum. Siri artık “arama komutu önerileri” özelliği ile bütün uygulamalara erişebiliyor ve size önerilerde bulunuyor.

Ayarlar.PNG

Hemen altında göreceğiniz “Emergency SOS” menüsü bence çok başarılı olmuş. Daha önceden tanımladığınız Acil durumda aranacak kişileri eklerseniz şöyle bir senaryo ortaya çıkıyor; telefonunuz kapalı ve acil bir durum oluştu. Aç/kapa düğmesine 5 kere bastınız. Öncelikle 3 saniye boyunca şiddetli siren çalıyor ve 112 yi otomatik olarak arıyor. Onu kapatırsanız tekrar geri sayıyor ve bu defa acil durumda aranacak kişilere sms gönderiyor. Sms de Acil SOS kişi bilgisi, canlı konum bilgisi ile beraber acil arama yaptı uyarısı alıyorsunuz. Bu arada telefonda konum paylaşımını kapatmadığınız sürece canlı olarak anlık bilgi veriyor. İşi epeyce ciddiye almışlar diyebilirim.  

sos.PNG

Hesap Makinası ve Geri Sayım

Hesap makinasının düğmeleri yuvarlak olmuş başka bir değişiklik yok.

Hesap_Makinasi.PNG

Geri Sayımda ise saniye gelmiş. Artık daha hassas geri sayım yapabileceğiz.

geri_sayma.PNG

Ekran Görüntüsü Alma

Aç/kapa ve home tuşu ile aldığımız ekran görüntüleri artık sol altta bir süre ön izleme olarak duruyor. Eğer üzerine basarsanız karşınıza bir “Edit” penceresi açılıyor. Ekran görüntüsü üzerine değişik kalem ve renklerle çizim yapabiliyorsunuz. Ayrıca yazı yazma, imza atma ve büyüteci aynı ekranda kullanabiliyorsunuz. Bu özellik de çok kullanışlı olacak gibi duruyor. (ne yaptımsa sol alttaki ön izleme görüntüsünün görüntüsünü alamadım)

Ekran_Goruntusu.PNG     Ekran_Goruntusu2.PNG     Ekran_Goruntusu3.PNG

Itunes ve Appstore

Bu menüde ilginç bir seçenek dikkatimi çekti, “Kullanılmayan Uygulamalar”ı otomatik silme seçeneği. Detayı menüde yazıyor. Gerçekten açık olmalı mı olmamalı mı tartışılır.

Itunes.PNG

Dosyalar

Sonunda bu da oldu ve apple artık ios içerisinde dosyalama sistemini açtı. Burada dosyalarınızı icloud ya da telefonunuzda tutabiliyorsunuz. Onları değişik renklerde kategorilere ayırabiliyorsunuz ve en güzeli artık dosya kullanabiliyorsunuz.

Klasor.PNG

Notlar

Artık notlarınıza tablolar ekleyebiliyorsunuz. Yine değişik kalem uçları ve renkleri ile her yere yazabiliyorsunuz

Notlar.PNG

Hesaplar ve Parolalar

Ayarlar altındaki bu seçenekte bütün mail hesaplarınızı görebiliyorsunuz. Ayrıca en üstte uygulama ve web sitesi menüsü var. Parola menüsünü açtığınızda önce şifrenizi girmeniz gerekiyor ve daha sonra parola ekle seçeneği ile web adresi kullanıcı adı ve parola ekleyebiliyorsunuz. Ben şahsen bu sistemi hiçbir zaman sağlıklı bulamadım. Chrome, mozilla ve ie’ de de mevcut olan parola hatırlatmanın başkalarının eline geçmesinin çok mümkün olacağı düşüncesindeyim.

Parola.PNG     Parola2.PNG

Sistemi Kapat

Ayarlar – Genel menüsünün en altında bizi “Sistemi Kapat” butonu bekliyor. “Aç/kapa” ile aynı özelliğe sahip bu butona neden gereksinim duyacağımızı çözemedim.

Sistemi_Kapat.PNG

Takvim

Takvimdeki yenilikler çok kullanışlı görünüyor. Randevu saatinize göre trafik durumunu, toplu taşıma seçeneklerini göz önünde bulundurarak ne zaman yola çıkmanız gerektiğini size bildiriyor. Tabi bu ülkemiz için geçerli mi? Şu an için, hele ki developer beta1 serisinde sağlıklı çalışır mı bilmiyorum. Denedikten sonra ayrıca isterseniz yazabilirim. Güzel bir özellik ise, en sık uğradığınız yerlere göre size toplantı konumu önerebiliyormuş. ??? Kesinlikle denemek istiyorum.

Takvim.PNG     Takvim2.PNG

Siri

Şu an için Siri ile ilgili bu yazıda size söyleyebileceğim tek şey Ios10 için de geçerli

“tilki ne der” ve “beatbox yap”

Fazla bir özellik göremedim ama görürsem mutlaka özel olarak yazabilirim.

Son olarak yazımın başında yazdığım gibi ekran kayıt özelliği bence çok güzel bir uygulama. Ah bir de yerini bulsaydım daha güzel olacaktı; ama…. buraya video yükleyemediğim için youtube dan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/nMh8wK_wUps

Bu yazıma eklemediğim imessage ın yeni ve karmaşık özelliği dışında Ios11 bence gayet güzel olmuş. Daha fazla özellik eklenmiş ancak Ios11 in desteğinin son halkası olan iphone 5s kullanıcısı olarak telefonumun boyutundan çok memnunum. Steve Jobs ile aynı düşüncedeyim, kulağımda 43 numara tuvalet terliği tutar gibi kocaman ekranlı telefonlardan hoşlanmıyorum. Bundan sonra alacağım telefon Iphone SE olur herhalde. Artık merakla beklediğim bir sonraki tanıtımda iphone 5 boyutlarında yeni bir telefon modeli gelecek mi? Gerçi ios 11 deki yazıların ekrana sığamama sorununu görünce sanıyorum 5 serisi türünün son temsilcileri olacak. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

 


Semih SAĞIŞMAN
semih@sagisman.net


Bu haber 4,957 kez okundu.


Etiketler: apple, ios11, iphone,


   Paylaş      


Yorumlarınız bizim için önemli, lütfen yazınız
 Yazarın diğer yazıları
 
2018-12-22Bilgisayardan Instagram Kullanmanın Yolları 

2018-01-12Canlı Destek Sistemleri 

2017-07-10Wordpress' i başka hostinge taşımak çok kolay 

2017-06-07Hoş Geldin IOS 11 

2015-04-08Sonunda IOS 8.3 Çıktı Benzer yazılar
 
Web Siteniz ve İçeriği
 
Web Siteniz ve İçeriği
Wordpress' i başka hostinge taşımak çok kolay
 
Wordpress' i başka hostinge taşımak çok kolay
Mx ayarları düzenleme Directadmin Panel
 
Mx ayarları düzenleme Directadmin Panel
Domain Whois Bilgisi Önemlidir
 
Domain Whois Bilgisi Önemlidir


Medyabim Hazır Site


BULUT  TEKNOLOJİLERİ
 
BULUT TEKNOLOJİLERİ
Canlı Destek Sistemleri
 
Canlı Destek Sistemleri
Sosyal Medya
 
Sosyal Medya
Güvenli şifre oluşturma
 
Güvenli şifre oluşturma
 
 
Reklamlar Neden Aynı Anda Yayınlanır
 
Reklamlar Neden Aynı Anda Yayınlanır
Hoş Geldin IOS 11
 
Hoş Geldin IOS 11
Vosvoslar Erikli Yaylası'nda Buluşuyor
 
Vosvoslar Erikli Yaylası'nda Buluşuyor
Apple' dan Type-C Portu..
 
Apple' dan Type-C Portu..


 
Yazarlarımız
 
Önemli Günler
 
  Servis Sağlayıcı (Arşiv'den)
 
Herşey Yapılabilir mi?Herşey Yapılabilir mi?
 
(Küçük Bir Hatırlatma) İnternet projelerinde, görüşmelerde bence en çok yapılan hatalardan biri "yapılabilir" demek.Evet yapılabilir. Her şey yapılabilir ama bu sizin yapacağınız veya yapabi...

Yazının devamı
Servis Sağlayıcı
 
Ücretsiz B2B Şirketini Kaydet
 
  E-Posta Bültenimize Katılın
 
Bültenimize hemen abone olun, tüm
yeni servis sağlayıcı haberleri, günlük olarak 
e-posta adresinize gelsin.
 
 
S.Sağlayıcı Haberleri
Türkiye'den Haberler
Dünya'dan Haberler
Teknoloji Haberleri
 
Servis Sağlayıcı
 
Reklam Alanı
 
  En Çok Okunan Haberler
 
Gelen e-postalara dikkat!

Cengiz Elmas   |  115,217 kez okundu   |  1 yorum

BTK İzinsiz Email ve SMS Gönderim Şikayeti

Cengiz Elmas   |  107,814 kez okundu   |  22 yorum

Chmod Nedir Nasıl Kullanılır

Cengiz Elmas   |  23,980 kez okundu   |  0 yorum

web sitesi noter onaylı ekran görüntüsü almak

Cengiz Elmas   |  11,019 kez okundu   |  2 yorum

VOSVOS Sahibi Olmak

Büşra Karıman   |  9,206 kez okundu   |  0 yorum
Servis Sağlayıcı
 
  
Yazar Girişi    |    Yazar Başvurusu Deneme Makalenizi Gönderin    |    Bize Ulaşın
       
Haber Kategorileri

Servis Sağlayıcı Haberleri
 
Türkiye'den Haberler
 
Dünya'dan Haberler
 
Teknoloji Haberleri 
Web Haritası
Kurumsal

Yazarlarımız
 
Servis Sağlayıcı Hakkında
 
Reklamlar
 
Bize Ulaşın
Servis Sağlayıcı

Yazar Girişi
 
Yazar Başvurusu
 
Deneme Makalenizi Gönderin
 
Sitenize Ekleyin
 
RSS Yayını
Sosyal Medya

Sosyal medyada bizi takip edin, tüm haberlerimizden anında haberdar olun. 
 
Servis Sağlayıcı  Servis Sağlayıcı  Servis Sağlayıcı