Veteriner Evi Size En Yakın Veteriner
Cengiz Elmas  Paylaş        Cengiz Elmas
Hazır Script Web Siteleri ve Güncelleme

Hazır Script Web Siteleri ve Güncelleme

Hazır script web siteleri ve güncelleme konusunda bazı temel kurallar vardır bunlar, kurulumu ve yönetmesi kolay olan WordPress Durupal veya Joomla gibi scriptlerin artı ve eksileri.

Artıları; ücretsiz olması,kolay kurulum ve hazırlanma, eklenti yelpazesi geniş ve ara yüz seçeneği  sayısının fazla olmasıdır. Eksileri ise; bir yanlış anlama var, sanki kurulum yönetim güncelleme tamamen ücretsizmiş gibi.  Aslında bu hizmetlerin desteği ücretlidir ve eklentileri ücretli olanları vardır. Ayrıca eğer düzenli olarak takip edilmez ve güncellenmez ise sitenizde açıklar oluşacak ve hacklenmeye açık olacaktır. 

Yada siteniz üstünden kötü niyetli emailler atılarak domain adınızın spam listelerine girmesine sebep olacaktır. Site içinde tuttuğunuz bir müşteri bilgisi veya veritabanında tutuğunuz veriler varsa bunlara çıkan açıklardan dolayı ulaşmak kolay olacaktır. Eğer WordPress yada joomla benzeri bir sistem kullanıyorsanız mutlaka güvenlik listelerine üye olun ve duyurulan güncelleme paketlerini sisteminize yükleyin.  Genelde sistem kurulup teslim edildikten sonra hackleninceye kadar kimse ilgilenmiyor. Web sitesi yapan webmasterların müşterilerine mutlaka şunu açık açık söylemeleri gerekir. Bu sistemler ücretsiz fakat içeriği hazırlamak ve sonrası sitenin takip ve güncellemesi ücretlidir. 

Çünkü siteyi yaptım bitti ömür boyu kalacak diye bir şey yok ve yeni güncellemelerde emek, bilgi ve zaman  demek.  Bunun da bir ücreti olacaktır. İnternette hiçbir şeye tamamen sahip olma yada ömür boyu kalacak şeklinde bir yapı yoktur .Her şey kiralama gibi çalışıp ve güncellenmesi de ücretlidir. Bu işletim sistemi,domain,hosting,web sitesi,hazır script vb. hepsi aslında yıllık hizmetlerdir. Güncelleme ücreti ödediğiniz sürece sahip olabildiğiniz sistemlerdir.

Paylaş       
Yorumlarınız bizim için önemli, lütfen yazınız

Medyabim Hazır Site