Veteriner Evi Size En Yakın Veteriner
Cengiz Elmas  Paylaş        Cengiz Elmas
Alan adınızı (domain) kaydettiniz fakat gerçekten sizin mi?

Alan adınızı (domain) kaydettiniz fakat gerçekten sizin mi?

.com, .net, .org alan adı kaydı, oluşumu gereği aslında yıllık kiralanıyor, siz yıllık ödedikçe devam ediyor. Hizmete tamamen sahip olmak mümkün değil. Bu işlemleri de genelde firmalar adına aracılar gerçekleştirmektedir ve birer yıllık müddetle ödenir. Tek seferde en fazla 10 yıl kaydedilebilir.

Domain yani alan adı sorgulandığında çıkan bilgiler o alan adının sahibini belirler.

Kaydettiğiniz her alan adının kime ait gözüktüğünü mutlaka kontrol edin ve sanal ortamda ya da fiziki olarak sizin ya da firmanızın adına bir fatura kesildiğinden emin olun. Faturada mutlaka alan adınızın yer almasını isteyin. Güvenlik için de alan adınızın güvenlik kodunu  mutlaka isteyin ve bir yere not edin çünkü kayıt eden aracı kişiye ulaşamadığınız zaman bu alan adı sahip bilgileri ve güvenlik kodu sizi kurtaracaktır.

Alan adınızı başka bir aracıya transfer etmek istediğinizde sizden transfer kodunu ve alan adı sorgulandığında çıkan bilgilerde sizin ulaşabildiğiniz bir email adresi istenecektir.

.com.tr uzantılarda ise kayıt işlemi bazı belgelerle yapılması zorunlu olduğu için o belgenin yetkilisi her zaman domain üstünde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Aracının domain üstünde takip haricinde bir yetkisi bulunmaz.

Domain Sahip (whois) Kontrol Et

Paylaş       
Yorumlarınız bizim için önemli, lütfen yazınız

Medyabim Hazır Site